Czym różni się szafa serwerowa od szafy telekomunikacyjnej?

Często spotykamy się z brakiem rozróżnienia szaf telekomunikacyjnych od szaf serwerowych a co za tym idzie z problemami z montażem dużych urządzeń – takich jak serwery czy NASy. Problem jest zrozumiały bo teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie żeby zamontować serwer w szafie telekomunikacyjnej a patchpanele w szafie serwerowej. I tak często się dzieje. Warto jednak tego unikać gdyż w wyniku tego powstaje kilka problemów, które chciałbym omówić w tym tekście.

Czym zatem różnią się szafy serwerowe i szafy telekomunikacyjne?

 • Sprawa numer 1

  Szafa serwerowa zazwyczaj musi być głębsza niż szafa telekomunikacyjna.
  Typowe serwery posiadają obudowy o długości (w zasadzie głębokości) nawet i 80cm. Wydawałoby się zatem, że szafa rack o głębokości 80cm jest rozwiązaniem wystarczającym. To przekonanie jest błędne, wymiar szafy podawany jest zgodnie z jej rozmiarem zewnętrznym, rozstawienie szyn rackowych jest mniejsze o kilkanaście do nawet 30cm w zależności od konstrukcji szafy. Należy przyjąć, że typowa szafa serwerowa powinna mieć minimum 100cm głębokości a najlepiej gdyby było to 120cm. W odróżnieniu, szafa telekomunikacyjna może zazwyczaj posiadać zaledwie 60cm głębokości.

 • Sprawa numer 2

  Szafa serwerowa musi mieć znacznie większą nośność niż szafa telekomunikacyjna.
  Waga serwerów, UPS-ów i switchy zamontowanych w szafie potrafi wynieść sumarycznie nawet kilkaset kilogramów. W stosunku do szaf telekomunikacyjnych wymagania nośności są znacznie mniejsze.

 • Sprawa numer 3

  Szafa serwerowa musi zapewnić przepływ powietrza w kierunku poziomym.
  Większość serwerów ma tak zorganizowany system wentylacji, że powietrze przepływa z przodu obudowy do jej tyłu w kierunku poziomym. Oznacza to, że szafa nie może blokować poboru i oddawania powietrza. W praktyce przekłada się to na zastosowanie w szafach serwerowych drzwi perforowanych zarówno przednich jak i tylnich. Szafy telekomunikacyjne z zasady wyposażane są w drzwi przeszklone z przodu i pełne stalowe z tyłu.

  Chłodzenie szaf serwerowych Linkbasic w układzie Datacenter 

Te kilka podstawowych różnic teoretycznie w prosty sposób dzieli szafy na serwerowe oraz telekomunikacyjne. Jest to podział ogólny bo zarówno szafę o głębokości 600mm można kupić z drzwiami perforowanymi, podobnie jak szafę serwerową o głębokości 120cm można kupić z drzwiami przeszklonymi. Potrzeby są różne i czasami z jakiś powodów konieczne jest zastosowanie rozwiązania nietypowego, jednak żeby reguły łamać trzeba je najpierw znać i mieć świadomość dlaczego dokonuje się określonego wyboru.

Zapraszamy również do naszego tekstu o wyborze szafy rack. Omawia on poszczególne aspekty wyboru szaf serwerowych i telekomunikacyjnych bardziej detalicznie.

Masz pytanie

Dotyczące oferty lub potrzebujesz fachowej pomocy

Zapytaj eksperta

Loading

Linkbasic.eu używa plików cookies. Zgodnie z twoimi ustawieniami przeglądarki, zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej tutaj. X