Jaką listwę zasilającą rack kupić?

Wyjaśnienie szczegółów budowy listew zasilających rack, rodzaje wtyków i gniazd – E, F (schuko), C14, C13, GST18, IEC60309. Obciążalność prądowa listew. 

Listwa zasilająca rackrzecz niby prosta, a jednak gdy dochodzi do dokonania wyboru okazuje się, że możliwości jest bardzo wiele. Jeśli zadajesz sobie właśnie pytanie, jaką listwę rackową kupić to dobrze trafiłeś. W tym artykule wyjaśnię zasadę doboru – opiszę parametry listew zasilających rack, takie jak:  sposób montażu w szafie rack, rodzaje gniazd, grubość kabla a także obciążalność prądową. Wszystkie te parametry bowiem wpływają na wybór listwy zasilającej rack.

Sposób montażu

Teoretycznie rzecz biorąc, określenie listwa zasilająca rack sugeruje, że będzie ona umocowana do szyn rackowych w szafie rack. Tak nazywamy pionowe, przednie i tylne szyny, przy użyciu których w szafach i stojakach mocujemy urządzenia zgodne z formatem rack, w szczególności 19”. Rozmieszczenie otworów montażowych w takich szynach jest ustandaryzowane, podobnie jak rozmiary urządzeń montowanych w tychże szynach. W przypadku listew zasilających rack określenie  listwa rackowa jest szersze, gdyż odnosi się również do listew zasilających pionowych montowanych często w inny sposób. 

Obrazek ilustrujący sposób montażu listwy zasilającej

Zasadniczy podział listew rackowych pod kątem sposobu montażu sprowadza się do dwóch typów:

  • Listwa pozioma – listwa montowana do szyn rackowych, ustandaryzowana a przez to uniwersalna, można ją zamocować do dowolnej szafy wykonanej w standardzie rack. W związku z ograniczeniem szerokości celem spełnienia wymogów standardu, listwy te posiadają zazwyczaj 6-8 gniazd.
  • Listwa pionowa – w tym przypadku ilość gniazd może być znacznie większa, nawet do 28. Warto zwrócić uwagę na długość listwy – musi być ona dopasowana do wysokości szafy, nie ma możliwości zamontowania zbyt długiej lub zbyt krótkiej listwy. Sposób mocowania listwy zależy od serii szaf i przed zakupem należy skonsultować się ze sprzedawcą-ekspertem, czy do konkretnej szafy da się zamontować listwę pionową w taki sposób, aby nie kolidowała ona z montowanymi urządzeniami. Zazwyczaj listwy pionowe montuje się do szaf o szerokości 800mm, w przypadku szaf 600mm listwa zasłaniałaby szyny rackowe.

Wybór pomiędzy pionową a poziomą listwą rackową zazwyczaj sprowadza się do określenia ilości urządzeń, które będą zamontowane w szafie rackowej. Należy też zauważyć, że listwy pionowe dostępne są wyłącznie dla szaf większych.  Jeśli wziąć pod uwagę mniejsze szafy – np. wiszące –  nie ma możliwości ich montażu, gdyż się po prostu nie zmieszczą do szafy. W wypadku, gdy w mniejszych szafach montujemy większą ilość urządzeń, możemy podłączyć równolegle drugą listwę poziomą.

Obciążalność prądowa

Zanim przejdę do pokazania rodzajów gniazd i wtyków wykorzystywanych w listwach zasilających rack, chcąc nie chcąc muszę poruszyć temat obciążalności prądowej nazywanej również (maksymalnym) prądem znamionowym. Jest to często niedoceniany a kluczowy parametr listwy rack. Nawet nie będąc elektrykiem, każdy zdaje sobie sprawę z tego, że urządzenia elektryczne w trakcie swojego działania pobierają określony prąd z sieci elektrycznej, do której są podłączone. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę, że każdy obwód w budynku projektowany jest dla określonego maksymalnego prądu, który nim może popłynąć. Podobnie jest z listwami, a właściwie z każdym ich elementem. Zarówno dobór gniazda, wtyku a także grubość przewodu połączeniowego wpływa na maksymalną obciążalność listwy. Związane jest to bezpośrednio z bezpieczeństwem użytkowania.
 

Aby instalacja była bezpieczna absolutnie nie wolno przekraczać poboru prądu powyżej prądu znamionowego.

Jakie zatem mamy ograniczenia?

W kategorii listew poziomych, w ofercie listew zasilających rack firmy Linkbasic znajdują się modele o prądzie znamionowym 10A oraz 16A. Daje to możliwość podłączenia do nich urządzeń o łącznej mocy odpowiednio 2500W oraz 4000W.

W kategorii listew pionowych są to wyłącznie modele o obciążalności prądowej do 16A, co daje możliwość podłączenia urządzeń o mocy do 4000W.

Zatem by upewnić się, że nie przekroczymy dopuszczalnej dla danej listwy zasilającej rack mocy, musimy zsumować pobór prądu przez wszystkie urządzenia do niej podłączone i porównać z mocą znamionową listwy.

Rodzaje wtyków i gniazd

Tak jak wspomniałem we wcześniejszym akapicie, dobór gniazd i wtyków związany jest z obciążalnością prądową. Nie jest to jedyny aspekt ich doboru, kluczowe jest również miejsce instalacji, które determinuje rodzaj gniazd, w które zaopatrzona jest instalacja elektryczna budynku. Jeśli listwę będziemy podłączali nie bezpośrednio do sieci, lecz do zasilacza awaryjnego (jeśli jego producent na to zezwala) to musimy zwrócić uwagę na typ gniazda, w które jest on wyposażony. 

Przejdźmy zatem do konkretów. Typ używanego powszechnie w danym kraju gniazda i odpowiadającego mu wtyku elektrycznego jest zazwyczaj uwarunkowany historycznie. W Polsce używamy gniazd typu E, nazywanych również gniazdami francuskimi. W przypadku Niemiec jest to typ F, zwany potocznie schuko. Są to dwa dominujące typy gniazd w Europie, ale istnieją również inne, jak np. typ G w Wielkiej Brytanii. Gniazda E i F są zbliżone do siebie,  kształt wtyków i rozstaw bolców we wtykach – zerowego i fazowego – jest identyczny.  Różnica polega na innym sposobie podłączenia obwodu ochronnego PE. W gnieździe typu E zakończony jest on bolcem a w gnieździe typu F dwoma blaszkami sprężystymi. Spójrzcie na obrazek poniżej.

Gniazda i wtyki E F C13 C14 IEC60309 Wieland GST18

W związku z tym, że typ E i F są bardzo popularne a przy tym zbliżone konstrukcyjnie do siebie, powstały wtyki typu E/F, nazywane unischuko.  Łączą one cechy obu typów.  Posiadają zarówno blaszki sprężyste na obwodzie wtyku aby połączyć się z obwodem ochronnym gniazda typu F, jak i otwór na bolec umożliwiający poprawne połączenie z obwodem ochronnym gniazda typu E.    Z oczywistych względów uniwersalne są tylko wtyki.

Oba typy gniazd i wtyków w aktualnych ich wersjach zapewniają obciążalność do 16A. Kilkadziesiąt lat temu było to 10A.

W instalacjach przemysłowych możemy się spotkać z gniazdami i wtykami IEC60309. W odróżnieniu od rozwiązań lokalnych stosowanych w biurach czy domach, IEC60309 jest standardem międzynarodowym, stosowanym na całym świecie. Opisuje on wtyki i gniazda w szerokim zakresie zastosowań, dość powiedzieć, że dotyczy on napięć  o wartości do 690V i prądów do 125A. W przypadku listew zasilających marki Linkbasic zastosowanie ma wtyk niebieski dwufazowy o napięciu znamionowym 16A. Zaletą zastosowania wtyku zgodnego ze standardem IEC60309 jest uzyskanie stopnia ochrony IP44, co oznacza ochronę przed dostępem ciał stałych >1mm, a także odporność na zabryzganie wodą z dowolnego kierunku.

Dość nietypowym, ale coraz częściej wykorzystywanym w nowoczesnych, inteligentnych budynkach jest system marki Wieland - GST18®. Instalacja budynkowa w tym systemie zakańczana jest specjalnymi gniazdami, montowanymi bezpośrednio na przewodach instalacyjnych. Dzięki temu cały osprzęt, taki jak oświetlenie czy montowane na stałe listwy zasilające, mogą być podłączane bez użycia narzędzi, w sposób bezpieczny, nie wymagający rozłączania zasilania na czas dokonywania instalacji. W przypadku listew zasilających, wtyk GST18 używany jest wyłącznie do podłączenia listwy do instalacji budynku. Gniazda w które wyposażone są listwy dobierane są zgodnie z preferencją użytkownika. Listwy z wtykami Wieland GST18 produkujemy na życzenie, nie stanowią one naszej stałej oferty.

Ostatnim typem gniazd i wtyków spotykanym w listwach zasilających są złącza typu C14 i C13. Są to odpowiadające sobie (łączące się ze sobą) gniazda (C14) i wtyki (C13). Stosowane są szeroko w sprzęcie komputerowym – np. w zasilaczach komputerów i serwerów oraz UPS-ach. Dopuszczalna ich obciążalność to 10A. Ich zaletą jest niewielki rozmiar.

Grubość kabla

Ten parametr listwy również związany jest z obciążalnością prądową. Przekroje przewodów muszą odpowiadać przyjętym normom – ich dobór związany jest z prądem znamionowym, a także długością samego kabla. Dokonując wyboru listwy zasilającej rack zasadniczo nie mamy na grubość kabla wpływu, jest on dobrany przez producenta. Przekroje przewodów w które wyposażone są listwy marki Linkbasic dobrane są optymalnie, tak aby zapewnić wieloletnią poprawną pracę listwy.

Jak wybrać listwę zasilajacą?

Przełóżmy teraz te wszystkie teoretyczne informacje na praktyczny wybór.

Przypadek 1.

Instalacja standardowego sprzętu sieciowego w hali fabrycznej wyposażonej w instalację przemysłową. Lokalizacja: Polska.

Do podłączenia się do instalacji przemysłowej, zakończonej zgodnie ze specyfikacją standardu IEC60309, potrzebujemy listwę zakończoną wtykiem zgodnym z tym standardem. Jeśli natomiast chodzi o sprzęt sieciowy to jego kable przyłączeniowe zakończone są zazwyczaj wtykami typu E, typowymi dla obszaru Polski.

Po sprawdzeniu oferty listew na stronie: Listwy zasilajace Rack-19

znajdujemy dwa modele spełniające wymagania:

Listwę z 16 gniazdami:

 LISTWA ZASILAJĄCA PIONOWA 16 GNIAZD E WTYK IEC60309 LISTWA ZASILAJĄCA PIONOWA 16 GNIAZD E WTYK IEC60309

Oraz model 24-gniazdowy: 

 LISTWA ZASILAJĄCA PIONOWA 16 GNIAZD E WTYK IEC60309

Oba modele montowane są w pionie, więc wymagają odpowiednio dużej szafy rack.

Przypadek 2.

Instalujemy serwer oraz switch w szafie 22U w biurze w Polsce. Serwer i switch zasilane są poprzez UPS z gniazdem C13.

Serwery i sprzęt sieciowy wyposażone są zwykle w kable zasilające zakończone wtykiem typu E (lub E/F). Potrzebujemy więc listwy z gniazdami typu E. Jeśli chodzi natomiast o wtyk to odpowiednikiem gniazda typu C13 jest wtyk C14 i listwę z takim wtykiem musimy wykorzystać w opisanym przypadku.

Po przejrzeniu oferty znajdujemy odpowiedni model

LISTWA ZASILAJĄCA RACK 19" POZIOMA 6 GNIAZD E WTYK C14

Jest to listwa pozioma, dlatego bez problemu zamontujemy ją nawet w niskiej szafie.

Mam nadzieję, że dzięki temu krótkiemu opracowaniu przybliżyłem wam tematykę listw zasilających rack. Zapraszam do zapoznania się z ofertą marki Linkbasic w tym zakresie.

Masz pytanie

Dotyczące oferty lub potrzebujesz fachowej pomocy

Zapytaj eksperta

Loading

Linkbasic.eu używa plików cookies. Zgodnie z twoimi ustawieniami przeglądarki, zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej tutaj. X