Jaką szafę rack 19" wybrać, które parametry są istotne i na co zwrócić uwagę

Zapewne trafiłeś na tą stronę dlatego, że stoisz przed wyborem szafy rack 19". Zastanawiasz się, czy wybrać szafę wiszącą czy stojącą, jakiej szerokości i głębokości, a także jakie powinna mieć ona drzwi przednie i tylne. Niby szafa rack to prosty produkt, ale jednak potrafi przyprawić dylematów przy jej wyborze. Poniższy poradnik wyjaśni istotne parametry, a także wyjaśni: dlaczego czasami szafa rack nazywana jest szafą serwerową czy teleinformatyczną.

Rack 19"Zacznijmy od początku – cóż to ten rack? Tak naprawdę ten mityczny ‘rack’ to system mocowania wyposażenia w szafach i stojakach. Jest on ustandaryzowany i to właśnie dzięki temu, wiedząc że dane urządzenie posiada obudowę typu rack mamy pewność, że będziemy mogli bez problemów zamontować je w szafie rack lub stojaku.

Główne parametry gabarytowe szaf rack

 1. Obrazek obrazujący wymiarowanie szafy rackSzerokość montażowa urządzeń wyrażana w calach.
  Parametr ten występuje w formacie 19” lub mniej popularnym, stosowanym głównie do małych instalacji, formacie 10”. W naszej ofercie znajdują się wyłącznie szafy rack 19".
 2. Wysokość modułów wyrażana w jednostkach U.
  Dla ułatwienia wysokość montażowa szaf i stojaków określana jest właśnie w ilości U (1U = 1¾ cala = 44,45 mm), które można zagospodarować. Dzięki znajomości wysokości U urządzeń i akcesoriów, które występują najczęściej w przedziale od 1U do 4U, możemy łatwiej rozplanować instalację. Należy jednak pamiętać, że wysokość podawana w jednostkach U jest wewnętrznym wymiarem montażowym i nie jest to zewnętrzna wysokość szafy czy stojaka.

  Wysokość całkowita, tak zwana wysokość gabarytowa, związana jest ściśle z konstrukcją szafy i może być różna dla szaf o takiej samej wysokości U.

  Jeśli chodzi o pozostałe wymiary gabarytowe szafy rack 19" – szerokość i głębokość, to mimo, że standard ich nie definiuje, przyjęło się kilka typowych wariantów.
 3. Szerokość
  Typowymi szerokościami są 600mm oraz 800mm. Szafa rack 600mm jest typem podstawowym, a szafa rack 800mm jest modelem rozszerzonym. W szafach 800mm łatwiejsze jest prowadzenie grubych wiązek kablowych dzięki temu, że dodatkowa szerokość umożliwia montaż pionowych organizerów kablowych. Przykładem takiego organizera jest „Organizer Pionowy do szaf NCB-42U
 4. Głębokość
  Ilość wariantów jest tutaj dość duża – dla szaf wiszących jest to 450mm, 550mm (dwusekcyjne) i 600mm. Natomiast szafa rack stojąca może mieć głębokość 600mm, 800mm, 1000mm, a nawet 1200mm. Należy zwrócić uwagę, że głębokość gabarytowa szafy nie mówi nam bezpośrednio, jakiej głębokości urządzenie da się do szafy zamontować. Szafy o różnym przeznaczeniu posiadają różną konstrukcję wewnętrzną i umożliwiają rozsunięcie szyn rack do przodu i tyłu szafy w różnym stopniu. Trzeba pamiętać też, że nie możemy dowolnie przesuwać szyn w szafie – musimy zarówno z przodu jak i z tyłu montowanych urządzeń i patch paneli pozostawić odpowiednią ilość przestrzeni. Ma to związek z zapewnieniem wystarczających odległości do prawidłowego rozprowadzenia okablowania. Zapewnia też wentylację urządzeniom.
 5. Głębokość montażowa jest informacją przypisaną do konkretnego modelu szafy i podawaną w jej opisie. Na przykład w przypadku szafy o rozmiarze 42U z serii NCB o głębokości 800mm jest to 550mm (NCB42-68-IFA-C). Głębokość montażowa szaf podawana na stronie linkbasic.eu odnosi się do typowego rozstawu szyn, umożliwiającego montaż półek mocowanych czteropunktowo przeznaczonych do montażu w szafach tej serii. Jak widać, konstrukcja zakłada ponad 100mm wolnej przestrzeni – zarówno z przodu, jak i z tyłu szyn rack.

Szafy rack 19" wiszące i stojące.

Jak już pewnie wyłowiłeś z tekstu, istnieją szafy rack wiszące i stojące.

Te pierwsze wieszane są na ścianie i przeznaczone są do montażu mniejszej ilości lżejszych urządzeń, głównie telekomunikacyjnych lub monitoringu. Największy dostępny rozmiar takich szaf to 22U, ale w praktyce najczęściej wykorzystywane są szafy w rozmiarach od 6U do 12U. Szafy wiszące posiadają mniejszą dopuszczalną obciążalność (60kg). Z tego powodu należy zwrócić uwagę, czy jej nie przekroczymy, jeśli zamontujemy cięższe urządzenia, takie jak UPSy. Szerokość wiszących szaf rack wynosi 600mm, zaś głębokości w przypadku szaf jednosekcyjnychWCB to 450mm lub 600mm i 550mm w przypadku dwusekcyjnychWCC.

Zdjęcie szafy dwusekcyjnej serii WCCSzafy wiszące dzielą się na: jednosekcyjne i dwusekcyjne. Konstrukcję z dwiema sekcjami wykorzystuje się, gdy nieodzowny jest dostęp do szafy od jej tylnej strony. Taka konstrukcja umożliwia odchylenie prawie całej szafy dzięki tylnej sekcji, do której przednia sekcja montowana jest przy użyciu zawiasów.Jak to wygląda można zobaczyć na naszym filmie na youtube. W przypadku szaf z serii WCC należy zwrócić uwagę na to, że większa głębokość gabarytowa nie przekłada się na zwiększenie głębokości montażowej – ta pozostaje praktycznie taka sama, jak w przypadku szaf 450mm.

Drugim typem szaf są szafy stojące i tu temat jest bardziej rozbudowany. Szafa rack stojąca posiada w swoim wyposażeniu zarówno kółka transportowe umożliwiające jej przemieszczanie w trakcie montażu, jak i stopki, na których opiera się gdy znajduje się już w miejscu przeznaczenia.

Nośność 1000kg

Szafy stojące, w odróżnieniu od szaf wiszących, posiadają znacznie większe dopuszczalne obciążenie. W przypadku szaf z serii NCI jest to aż 1000kg, czyli 1 tona. (Zobacz serię NCI)

Jeśli chodzi o kwestie rozmiarów to właściwie wszystkie parametry już omówiliśmy. Podsumujmy:

 • Wielkość w jednostkach U informuje nas, ile modułów może się zmieścić w szafie rack.
 • Szerokość decyduje o tym, ile wolnej przestrzeni będziemy mieli do dyspozycji na zewnątrz szyn rack.
 • Głębokość szafy decyduje o tym, jak głębokie urządzenia będziemy mogli zainstalować w szafie – musimy jednak znać głębokość montażową, a nie gabarytową.
 • Nośność informuje nas o wadze sprzętu, jaki możemy zamontować do szafy.

Pozostałe cechy szaf rack

Bardzo istotną kwestią jest też odpowiedni dobór szafy w oparciu o rodzaj drzwi, w które zostały wyposażone.

W przypadku szaf wiszących możemy mówić zasadniczo jedynie o przednich drzwiach, gdyż tył szafy opiera się na ścianie i jest zamknięty blachą. Wiszące szafy rack dostępne są z drzwiami przeszklonymi lub z pełnej blachy. Te drugie stosujemy w lokalizacjach, w których według nas wnętrze szafy nie powinno być widoczne. Dodatkowo – drzwi z pełnej blachy mają za zadanie utrudnić dostęp do szafy osobom niepowołanym.

Rodzaje drzwi do szaf Linkbasic

Jeśli chodzi natomiast o szafy stojące, dostępne są one z drzwiami przeszklonymi z przodu i drzwiami z blachy pełnej z tyłu lub z drzwiami z blachy perforowanej zarówno z przodu, jak i z tyłu szafy. Wybór pomiędzy tymi dwoma zestawami związany jest z przeznaczeniem szafy. W przypadku szaf telekomunikacyjnych, w których montowany sprzęt nie wymaga przepływu powietrza przód-tył szafy, stosujemy drzwi przeszklone z przodu i pełne z tyłu. W instalacjach serwerowych, gdzie wymagane jest umożliwienie lepszego przepływu powietrza, stosujemy drzwi perforowane. Odrębnym zagadnieniem są szafy do data center i ich wentylacja, ale o tym napiszemy w kolejnym artykule.

Ostatnim atrybutem szafy rack jest jej kolor. Ten zasadniczo pozostaje, jak to w życiu, kwestią gustu. Przyjęło się natomiast, że szafy stojące w serwerowniach mają kolor czarny, natomiast szafy znajdujące się w przestrzeni publicznej mają kolor szary. Na wybór koloru mają też wpływ przyzwyczajenia klientów w poszczególnych krajach.

Podsumowując tę część:

 • Szafy teleinformatyczne, w których montujemy sprzęt nie wymagający wentylacji poziomej, zazwyczaj wyposażane są w drzwi szklane z przodu i drzwi z blachy pełnej z tyłu.
 • W szafach serwerowych, w których montujemy „cięższy sprzęt” wymagający poziomego przepływu powietrza, stosujemy drzwi perforowane.
 • Kolor jest kwestią dowolną, ale w przestrzeniach publicznych zazwyczaj lepiej komponują się szafy w kolorze szarym.

Przykłady z życia wzięte

Znając parametry szaf możesz zastanowić się nad tym, co jest dla Ciebie istotne i wybrać szafę odpowiednią do potrzeb. Przepracujmy w takim razie dwa przykłady.

Przykład A

Potrzebna jest szafa rack, która będzie wisiała w recepcji małego pensjonatu. Zamontowany w niej będzie patch panel będący zakończeniem lokalnej sieci (1U), switch (1U), rejestrator monitoringu (1U) oraz router w obudowie desktop, który można położyć na switchu. Recepcjonistka musi mieć możliwość spojrzenia na kontrolki urządzeń, aby móc potwierdzić ich działanie.

Wszystkie urządzenia są lekkie i zajmą ok. 4U przestrzeni montażowej. Zachowując rezerwę 2U na ewentualną rozbudowę sieci, dobieramy szafę rack 6U o głębokości 450mm w kolorze szarym i z drzwiami przeszklonymi. Konkretnie jest to model WCB06-645-BAB-C

Przykład B

Montujemy sieć w małej firmie. Potrzebna jest szafa, którą umieścimy w serwerowni. Do szafy ma się zmieścić: zestaw UPS-ów o wysokości w sumie 4U, dwa serwery o wysokości 2U każdy i głębokości 700mm, cztery patchpanele o wysokości 1U każdy, centrala telefoniczna o wysokości 4U, dwa switche o wysokości 1U każdy, rejestrator monitoringu o wysokości 2U oraz osiem poziomych organizerów kabli o wysokości 1U każdy. Klient wymaga możliwości późniejszej rozbudowy – planowany zapas wynosi 10U. Kable mają być ukryte w organizerach.

Sprzęt zajmie 28U, do tego dołóżmy 10U zapasu, czyli sumarycznie 38U. Najbliższą wymiarowo szafą spełniającą to wymaganie jest szafa 42U. Analizując dalej wymagania dochodzimy do głębokości – przy 700mm serwerze potrzebujemy szafy o głębokości 1000mm. Wymagane jest również zamontowanie organizerów pionowych, zatem szafa musi mieć 800mm szerokości. Do serwerowni proponujemy szafę w kolorze czarnym z drzwiami perforowanymi dla odpowiedniej wentylacji całego systemu.

Należałoby podsumować wagę urządzeń i przewidzieć zapas wagowy dla dalszej rozbudowy.

Zakładając, że zmieścilibyśmy się w 800kg, wybralibyśmy szafę rack NCB42-810-IFA-C

Jeśli zaś jednak maksymalne obciążenie szafy musiałoby być większe, nasz wybór padłby na szafę NCI42-810-KLA-C

Podsumowanie

Myślę, że powyższy tekst znacznie ułatwi Ci wybór właściwej szafy rack dla Twojej (lub Twojego klienta) sieci. Jak pokazałem, szafa rack ma wiele parametrów i posiada wiele wariantów wykonania. W naszej ofercie znajduje się ponad 100 wariantów różnych modeli. Aby w łatwy sposób odnaleźć właściwą wersję, użyj naszego Konfiguratora Szaf Rack.

Masz pytanie

Dotyczące oferty lub potrzebujesz fachowej pomocy

Zapytaj eksperta

Loading

Linkbasic.eu używa plików cookies. Zgodnie z twoimi ustawieniami przeglądarki, zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej tutaj. X