KATEGORIA 6 CZY 6A? Różnice pomiędzy skrętką kategorii 6 i kategorii 6A?

Artykuł wyjaśnia różnice pomiędzy skrętką kategorii 6 i 6A w wersjach UTP, FTP, U/UTP, F/UTP, S/FTP. Zawiera również porównanie kosztów instalacji w kategorii 6 UTP, 6A UTP oraz 6A STP.

Wybór kategorii okablowania jest decyzją, którą podejmuje się na lata. Praktyczny czas życia instalacji okablowania strukturalnego to, patrząc od strony inwestycyjnej, minimum 10 lat a w praktyce 25 lat i więcej. Wymiany okablowania dokonuje się zazwyczaj w trakcie generalnego remontu budynku, a ta zazwyczaj nie następuje częściej. W związku z takim czasookresem, nasuwa się refleksja, czy tytułowe pytanie jest zadane poprawnie? Czy może jednak powinniśmy rozważać instalację okablowania kategorii 7 lub 7A, czy nawet 8? Rozważania o kategorii 5e w 2020 roku możemy w zasadzie przemilczeć. Zatem, dlaczego w tym tekście nie rozmawiamy o kategoriach wyższych niż 6 i 6A?

Kategoria 7 i 7AJeśli chodzi o kategorię 7 (Class F) i 7A (Class FA):

  • Kategorie te zostały zatwierdzone wyłącznie przez organizację ISO – nie są zatwierdzone przez amerykańską organizację TIA, co samo z siebie zmniejsza ich popularność.
  • GG-45 TeraZłącza używane w tych kategoriach nie są standardowymi złączami RJ-45, co utrudnia ich podłączenie do urządzeń aktywnych i komputerów. Co prawda, w przypadku wtyku GG-45 uzyskujemy możliwość użycia patchcordów ze złączami RJ-45 (niemniej nie będzie to już kategoria 7!), ale już złącza Tera wymagają użycia patchcordów przejściowych (hybrydowych).
  • Sprzęt aktywny montowany w sieciach komputerowych nie wspiera wtyków GG-45 i Tera, praktycznie wszystkie urządzenia wyposażone są w gniazda RJ-45.
  • Zaletą kategorii 7 (Class F) miało być wsparcie dla transferu z prędkością 10Gigabit na odległość 100m, podczas gdy ratyfikowana w 2008 roku kategoria 6A również pozwala uzyskać prędkość 10Gigabit na takiej samej odległości. Oznacza to, że nie istnieje ekonomiczne uzasadnienie dla stosowania rozwiązań kategorii 7.
  • Zaletą kategorii 7A (Class FA) miało być wsparcie dla prędkości 40Gigabit, jednak aktualna rekomendacja wskazuje na użycie kategorii 8 do takich zastosowań. Praktyka pokazuje, że również w oparciu o okablowanie kategorii 6A możliwe jest przesyłanie danych z prędkością 40Gb, jednak w takim przypadku sukces zależy od jakości wykonania instalacji, jej komponentów, a także od urządzeń końcowych. Oficjalnie kategoria 6A nie jest rekomendowana dla takich rozwiązań.

Kategoria 8Jeśli chodzi o kategorię 8 (8.1 i 8.2):

  • Nie jest ona przeznaczona do okablowywania budynków, gdyż przewidziane długości kanałów wynoszą od 30 do 36 metrów, w zależności od użytych patchcordów. Jej przeznaczeniem jest okablowanie data center.

Podsumowując – kategoria 8 nie nadaje się do okablowania budynków ze względu na małe odległości, które wspiera. Kategorie 7 i 7A nie dają nam wcale więcej możliwości niż kategoria 6A, a koszt budowy sieci opartej o komponenty tych kategorii jest znacząco wyższy.

6 i 6ARóżnice pomiędzy kategorią 6 i 6A

Na tym etapie jest chyba już jasne, dlaczego pytanie skupia się na tym, czy wybrać kategorię 6 czy kategorię 6A? Przejdźmy zatem do rozpatrzenia różnic pomiędzy nimi.

Różnicą funkcjonalną pomiędzy kategorią 6 i 6A jest przede wszystkim długość kabla (tzw. skrętki komputerowej) na którą możemy zrealizować transmisję z prędkością 10 Gbit. W przypadku kategorii 6 jest to 37-55m, podczas gdy kategoria 6A zapewnia poprawną transmisję na odległość 100m. Różnica ta wynika z tego, że na poziomie elektrycznym kabel kategorii 6A musi zapewnić poprawną transmisję dla pasma 500MHz, natomiast kategoria 6 ‘jedynie’ dla 250Mhz. W obu przypadkach pomiar dokonywany jest na długości kanału równej 100m.

Patrząc od strony konstrukcji kabla możemy mieć do czynienia z budową typu U/UTP lub F/UTP. Do bardziej wymagających rozwiązań (np. podłączenia stacji bazowej sieci 5G) używa się kabli do zastosowań zewnętrznych, typu S/FTP. W przypadku kategorii 6 zazwyczaj wystarczające jest użycie okablowania typu U/UTP, natomiast w przypadku kategorii 6A zalecane jest użycie kabla F/UTP (jeśli nie jesteś zaznajomiony z tematyką konstrukcji wewnętrznej kabla, zapraszamy do artykułu na temat wyboru skrętki). Związane jest to z większą jego odpornością na obce przesłuchy (AXT - Alien Crosstalk), czyli zakłócenia pochodzące z innych wiązek kablowych. W praktyce oznacza to, że instalacja wykonana przy użyciu okablowania U/UTP, przechodząca poprawnie testy z wykorzystaniem pojedynczych kanałów może działać poprawnie dla prędkości 10Gbit. Jednak w trakcie normalnej pracy, gdy transmisja odbywa się równocześnie na wielu kanałach, może sprawiać problemy. W przewodach kategorii 6A w wersji F/UTP, taka ewentualność jest wyeliminowana.

Rodzaje UTP

Jako ciekawostkę dodam, że EIA/TIA i ISO/IEC stawiają odmienne wymagania co do parametrów okablowania i komponentów sieci kategorii 6A. ISO jest znacznie bardziej restrykcyjne. Niech za przykład posłuży parametr PS NEXT, czyli suma zakłóceń pochodzących od innych par tej samej wiązki.

Różnice reprezentuje poniższa tabela:

ISO/EICEIA/TIARóżnica
PS NEXT dla kanału przy 500MHz24,8 dB23,2 dB1,6 dB
PS NEXT dla stałego linku 500MHz26,4 dB23,8 dB2,6 dB
NEXT dla komponentu przy 500MHz37,0 dB34,0 dB3,0 dB

Zestawienie na podstawie EIA/TIA 568-B.2 Add. 10 oraz ISO/IEC 11801 Amd. 1+2

Podsumowanie od strony stricte technicznej

Zalety kategorii 6A w stosunku do kategorii 6 to:

  • 10GibtTransmisja 10Gbit na pełną odległość 100m.
  • W przypadku użycia okablowania F/UTP - możliwość zagęszczenia przewodów w duktach kablowych.

Wadami kategorii 6A w stosunku do 6 są:

  • Większa średnica przewodów, szczególnie w przypadku wersji F/UTP, co przekłada się na mniejszy promień gięcia i utrudnienia przy jego prowadzeniu.
  • Cena.

Ostatni punkt wydaje się być najbardziej interesującą stroną całego zagadnienia. Oczywiste wydaje się, że większość inwestorów wybierze lepsze rozwiązanie, którym niewątpliwie jest okablowanie kategorii 6A, jeśli jego koszt nie będzie nadmiernie wysoki.

Koszty średniej wielkości sieci

Policzmy zatem koszt materiałów niezbędnych do wykonania średniej wielkości sieci na 24 gniazda abonenckie. Zróbmy to dla obu kategorii, przy użyciu komponentów nieekranowanych oraz, dodatkowo, w wersji ekranowanej dla kategorii 6A.

Kategoria 6 UTPKategoria 6A UTPKategoria 6A STP
Patch panel165pln200pln240pln
24 x keystone4,35pln/szt. =104,4pln9,5pln/szt. = 228pln14pln/szt. = 336pln
5 kartonów skrętki (1525m)1,40pln/m =2135pln1,82pln/m = 2775,502,05pln/m = 3126,25pln
Suma2404,4pln (100%)3203,5pln (+33%)3702,25pln (+54%)/(+16%)

Patrząc na powyższe wyliczenia widzimy, że różnica kosztów materiałów do wykonania instalacji kategorii 6A jest wyższa o ponad 33%, jeśli mówimy o okablowaniu skrętką U/UTP oraz o ponad 50% wyższa przy użyciu kabla F/UTP. Jeśli jednak zależy nam na instalacji przyszłościowej i niezależnie od kosztu i tak decydujemy się na kategorię 6A, różnica pomiędzy siecią nieekranowaną a ekranowaną jest już niewielka i wynosi 16%. Czy warto więc dopłacać? Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od naszego budżetu. Zakładając, że instalujemy sieć w domu, gdzie ilość kabli nie będzie zbyt duża a transmisja równoległa niewielka, można zdecydować się na wersję U/UTP. W firmach, w których wiele komputerów pracuje równocześnie, a duktami kablowymi poprowadzona jest duża liczba kabli, lepiej użyć okablowania typu F/UTP. Przede wszystkim po to, by wyeliminować przesłuchy międzykablowe.

Myślę, że rozwiałem wątpliwości dotyczące wyboru pomiędzy kategorią 6 a 6A, a także rodzajami okablowania typu skrętka. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zapraszam do artykułu: JAK DOBRAĆ SKRĘTKĘ KOMPUTEROWĄ DO BUDOWY SIECI LAN?

Kategoria 6E?

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka – nie istnieje coś takiego jak kategoria 6e. Część producentów i sprzedawców oznacza w ten, wprowadzający w błąd sposób, kable niewiadomej kategorii – używając takiej nazwy jako chwyt marketingowy. Prawdopodobnie chcą w ten sposób pokazać, że sprzedają coś lepszego niż skrętka kategorii 6, nazywając ją analogicznie jak to było w przypadku kategorii 5 (5e oznaczało jej ‘przedłużoną’ wersję).

W kategorii 6A, literka A jest skrótem od augmented – rozszerzona. Nie pomaga tutaj również polskie tłumaczenie, gdzie oba słowa – extended i augmented są zazwyczaj tłumaczone tak samo – jako ‘rozszerzona’. Zapamiętaj więc: jeśli coś oznaczone jest jako kategoria 6e, należy do tego podchodzić z dużą dozą nieufności :).

Nasza oferta

Produkty do budowy sieci kategorii 6

Kabel instalacyjny/skrętka:

Patchpanele:

Keystone:

Produkty do budowy sieci kategorii 6A

Kabel instalacyjny/skrętka:

Patchpanele:

Keystone:

Masz pytanie

Dotyczące oferty lub potrzebujesz fachowej pomocy

Zapytaj eksperta

Loading

Linkbasic.eu używa plików cookies. Zgodnie z twoimi ustawieniami przeglądarki, zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej tutaj. X